Sullins Connector Solutions RCB95DYFR
RCB95DYFR picture photo
Mfg. Part Number
RCB95DYFR
Brief Description
CONN EDGECARD .050" 95POS SMD
Datasheet Download
RCB95DYFR.pdf
Availability of RCB95DYFR
QUANTITY
RCB95DYFR Order Process
Ship out your order
Specifications of RCB95DYFR
Internal Part NumberEIS-RCB95DYFR
Number of Positions190
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
FeaturesBoard Lock
Mounting TypeSurface Mount
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCB95DYFR
Related LinksRCB9, RCB95DYFR Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCB95DYFR Details Description
Related parts for RCB95DYFR
CONN CARDEDGE 31DL POS SLD GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 216PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN TERM BLK 11POS 7.62MM 35DEG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 BRASS 14MM datasheet.pdf