Vishay/Dale CMF552K5500DEEK
CMF552K5500DEEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF552K5500DEEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.55K OHM 1/2W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
CMF552K5500DEEK.pdf
Availability of CMF552K5500DEEK
QUANTITY
CMF552K5500DEEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF552K5500DEEK
Internal Part NumberEIS-CMF552K5500DEEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.55k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF552K5500DEEK
Related LinksCMF552K, CMF552K5500DEEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF552K5500DEEK Details Description
Related parts for CMF552K5500DEEK
REPL KEY SK SER KEYSWITCH/LOCK datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 20V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN SHIELD LOWER TYPE A 22 datasheet.pdf
RES SMD 97.6KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE SPST 5A 6V datasheet.pdf
MONITOR WRIST STRAP AND GROUND datasheet.pdf
CAP CER 220PF 2KV Y5R RADIAL datasheet.pdf
RES 324 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf