Vishay/Dale CMF552K6100BER6
CMF552K6100BER6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF552K6100BER6
Brief Description
RES 2.61K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF552K6100BER6.pdf
Availability of CMF552K6100BER6
QUANTITY
CMF552K6100BER6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF552K6100BER6
Internal Part NumberEIS-CMF552K6100BER6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.61k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF552K6100BER6
Related LinksCMF552K, CMF552K6100BER6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF552K6100BER6 Details Description
Related parts for CMF552K6100BER6
IC FPGA 470 I/O 600BGA datasheet.pdf
Connector Header 21 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 0.1A SOT23 datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT FLANGE MOLEX datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.6V SC-82AB datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
TRIMMER 47K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
THERMISTOR 4.3K NTC GLASS BEAD R datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 0.99A TO-205 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE PIN RA datasheet.pdf