Vishay/Dale CMF552K6700FER6
CMF552K6700FER6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF552K6700FER6
Brief Description
RES 2.67K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF552K6700FER6.pdf
Availability of CMF552K6700FER6
QUANTITY
CMF552K6700FER6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF552K6700FER6
Internal Part NumberEIS-CMF552K6700FER6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.67k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF552K6700FER6
Related LinksCMF552K, CMF552K6700FER6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF552K6700FER6 Details Description
Related parts for CMF552K6700FER6
BATTERY PACK NICAD 6.0V 5000MAH datasheet.pdf
SIDACTOR 4CHP 180V 400A MS013 datasheet.pdf
CONN HEADR 6POS DL R/A 15AU SMD datasheet.pdf
FRAME PANEL MOUNTING TYPE B datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.05K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 7PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.80PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 3W DO204AL datasheet.pdf
OCEAN SIDE FEED APPLICATOR datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS datasheet.pdf