Vishay/Dale CMF552K7000FKEA
CMF552K7000FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF552K7000FKEA
Brief Description
RES 2.7K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF552K7000FKEA.pdf
Availability of CMF552K7000FKEA
QUANTITY
CMF552K7000FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF552K7000FKEA
Internal Part NumberEIS-CMF552K7000FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF552K7000FKEA
Related LinksCMF552K, CMF552K7000FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF552K7000FKEA Details Description
Related parts for CMF552K7000FKEA
CONN FFC FPC TOP 14POS 1MM R/A datasheet.pdf
IDC CABLE - HSR24S/AE24M/X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 WW datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 6.3V 10% 2312 datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 5VA THRU HOLE datasheet.pdf
FIXED IND 50NH 30A 290 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 17POS STR .100" GOLD datasheet.pdf
VARISTOR 780V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 24AWG SHLD 100' datasheet.pdf
RES SMD 73.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 1.5NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf