Vishay/Dale CMF552K7400DHR6
CMF552K7400DHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF552K7400DHR6
Brief Description
RES 2.74K OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF552K7400DHR6.pdf
Availability of CMF552K7400DHR6
QUANTITY
CMF552K7400DHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF552K7400DHR6
Internal Part NumberEIS-CMF552K7400DHR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.74k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF552K7400DHR6
Related LinksCMF552K, CMF552K7400DHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF552K7400DHR6 Details Description
Related parts for CMF552K7400DHR6
RES SMD 2.49K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP 3.3V 8SOIC datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 35A 1600V PWS-A datasheet.pdf
IC POT DGTL DUAL 256-TAP 10-UMAX datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M5 NYLON 40MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100" datasheet.pdf