Vishay/Dale CMF552K7400FHBF
CMF552K7400FHBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF552K7400FHBF
Brief Description
RES 2.74K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF552K7400FHBF.pdf
Availability of CMF552K7400FHBF
QUANTITY
CMF552K7400FHBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF552K7400FHBF
Internal Part NumberEIS-CMF552K7400FHBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF552K7400FHBF
Related LinksCMF552K, CMF552K7400FHBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF552K7400FHBF Details Description
Related parts for CMF552K7400FHBF
IC MONITOR RESET 2.31V SC-70-3 datasheet.pdf
LED GREEN/RED CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 30V AXIAL datasheet.pdf