Vishay/Dale CMF552K7400FKRE
CMF552K7400FKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF552K7400FKRE
Brief Description
RES 2.74K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF552K7400FKRE.pdf
Availability of CMF552K7400FKRE
QUANTITY
CMF552K7400FKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF552K7400FKRE
Internal Part NumberEIS-CMF552K7400FKRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF552K7400FKRE
Related LinksCMF552K, CMF552K7400FKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF552K7400FKRE Details Description
Related parts for CMF552K7400FKRE
TRANS NPN 12V 3A SOT-89 datasheet.pdf
DUCT SLOT PVC DGY2X3"(6=6') datasheet.pdf
IC FPGA 440 I/O 676FCBGA datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO204AC datasheet.pdf
ADAPTER 5V ULINKPRO datasheet.pdf
DIODE PIN 5TSOP datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.2A 220 MOHM datasheet.pdf
OSC MEMS 10.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 1.54K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
5MM SLOT L/D-ON PNP L-SHAPE datasheet.pdf