Vishay/Dale CMF552K8000FKEK
CMF552K8000FKEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF552K8000FKEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.8K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF552K8000FKEK.pdf
Availability of CMF552K8000FKEK
QUANTITY
CMF552K8000FKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF552K8000FKEK
Internal Part NumberEIS-CMF552K8000FKEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF552K8000FKEK
Related LinksCMF552K, CMF552K8000FKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF552K8000FKEK Details Description
Related parts for CMF552K8000FKEK
IC REG LDO 3.3V 0.25A 8DIP datasheet.pdf