Vishay/Dale CMF552K8700FKR670
CMF552K8700FKR670 picture photo
Mfg. Part Number
CMF552K8700FKR670
Brief Description
RES 2.87K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF552K8700FKR670.pdf
Availability of CMF552K8700FKR670
QUANTITY
CMF552K8700FKR670 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF552K8700FKR670
Internal Part NumberEIS-CMF552K8700FKR670
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF552K8700FKR670
Related LinksCMF552K8, CMF552K8700FKR670 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF552K8700FKR670 Details Description
Related parts for CMF552K8700FKR670
CONN RING TONG FLAG SOLISTRAND datasheet.pdf
MOSFET N-CH 900V 4.7A TO-247AC datasheet.pdf