Vishay/Dale CMF552K9400BHEK
CMF552K9400BHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF552K9400BHEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.94K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF552K9400BHEK.pdf
Availability of CMF552K9400BHEK
QUANTITY
CMF552K9400BHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF552K9400BHEK
Internal Part NumberEIS-CMF552K9400BHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.94k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF552K9400BHEK
Related LinksCMF552K, CMF552K9400BHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF552K9400BHEK Details Description
Related parts for CMF552K9400BHEK
FAN AXIAL 40X10.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC MPU MPC52XX 400MHZ 272BGA datasheet.pdf
CONN PLUG 3 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
FUSE 150A 600V NON STD SLOW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 17.8 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG VIOLET 100' datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 10V X5R 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf