Microchip Technology PIC16C710T-04/SO
PIC16C710T-04/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16C710T-04/SO
Brief Description
IC MCU 8BIT 896B OTP 18SOIC
Datasheet Download
PIC16C710T-04/SO.pdf
Availability of PIC16C710T-04/SO
QUANTITY
PIC16C710T-04/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16C710T-04/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16C710T-04/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPdCu Wire Update 18/Feb/2015
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,100
SeriesPIC® 16C
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed4MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, WDT
Number of I/O13
Program Memory Size896B (512 x 14)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size36 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 6 V
Data ConvertersA/D 4x8b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package18-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16C710T-04/SO
Related LinksPIC16C71, PIC16C710T-04/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16C710T-04/SO Details Description
Related parts for PIC16C710T-04/SO
RELAY OPTO 40V 120MA C-TYPE 4SOP datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8SOIC datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 48"L X 37.38"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
RES 0.649 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3.74K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf