Vishay/Dale RNC55H2051BSRSL
RNC55H2051BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2051BSRSL
Brief Description
RES 2.05K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2051BSRSL.pdf
Availability of RNC55H2051BSRSL
QUANTITY
RNC55H2051BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2051BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2051BSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.05k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2051BSRSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2051BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2051BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H2051BSRSL
IC TXRX RS-232 5V ESD 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RECEPT KIT 60POS 5ROW STR datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 25A AC datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10V 10% 1507 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 500MA SOD123 datasheet.pdf
IC FPGA 160 I/O 256FPBGA datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
500 TB SPRING CLAMP datasheet.pdf
RES SMD 8.06KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
HEATSHRINK TUBING 1 1/2" datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 35V T/H datasheet.pdf