Vishay/Dale CMF552M0500BEBF
CMF552M0500BEBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF552M0500BEBF
Brief Description
RES 2.05M OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF552M0500BEBF.pdf
Availability of CMF552M0500BEBF
QUANTITY
CMF552M0500BEBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF552M0500BEBF
Internal Part NumberEIS-CMF552M0500BEBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.05M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF552M0500BEBF
Related LinksCMF552M, CMF552M0500BEBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF552M0500BEBF Details Description
Related parts for CMF552M0500BEBF
IC DAC 12BIT MULT HS 20-CDIP datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
REFLECTOR FOR BRIDGELUX 20DEG datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 22.9K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 55.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 5A DO201AD datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf