Vishay/Dale CMF552M2600FKBF
CMF552M2600FKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF552M2600FKBF
Brief Description
RES 2.26M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF552M2600FKBF.pdf
Availability of CMF552M2600FKBF
QUANTITY
CMF552M2600FKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF552M2600FKBF
Internal Part NumberEIS-CMF552M2600FKBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.26M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF552M2600FKBF
Related LinksCMF552M, CMF552M2600FKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF552M2600FKBF Details Description
Related parts for CMF552M2600FKBF
IC OPAMP JFET 3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 3 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 7 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CABLE 3COND 16AWG YELLOW 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
SOFTWARE datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
60A120/240V 3P4W MISAFEWAY datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 8 IN 6 OUT 24V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf