Vishay/Dale CMF552M4000FKR6
CMF552M4000FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF552M4000FKR6
Brief Description
RES 2.4M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF552M4000FKR6.pdf
Availability of CMF552M4000FKR6
QUANTITY
CMF552M4000FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF552M4000FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF552M4000FKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.4M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF552M4000FKR6
Related LinksCMF552M, CMF552M4000FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF552M4000FKR6 Details Description
Related parts for CMF552M4000FKR6
RES SMD 8.2K OHM 5% 1.33W 2512 datasheet.pdf
CONN SOCKET COMBO-D 16-20AWG SLD datasheet.pdf
RES SMD 3.48K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLC 16POS NPN HOLD datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 13POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
TABLE RUN POLY LT GRAY 4'X2' datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
4.7UF 100V 5X12 85C AXI datasheet.pdf
3.3 V Upstream Cable Line Driver IC datasheet.pdf