TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R16-24P8-6106
DL60R16-24P8-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R16-24P8-6106
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 24POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DL60R16-24P8-6106.pdf
Availability of DL60R16-24P8-6106
QUANTITY
DL60R16-24P8-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R16-24P8-6106
Internal Part NumberEIS-DL60R16-24P8-6106
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions24
Shell Size - Insert16-24
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation8
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R16-24P8-6106
Related LinksDL60R16-, DL60R16-24P8-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R16-24P8-6106 Details Description
Related parts for DL60R16-24P8-6106
TRIMMER 20 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.2A 4X2SON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
RES 43.2 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG SHLD 500' datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 12A 48V datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
INDICATOR 8MM FIXED WHT 24V SLDR datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf