Vishay Thin Film PHP00603E2490BST1
PHP00603E2490BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00603E2490BST1
Brief Description
RES SMD 249 OHM 0.1% 3/8W 0603
Datasheet Download
PHP00603E2490BST1.pdf
Availability of PHP00603E2490BST1
QUANTITY
PHP00603E2490BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00603E2490BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00603E2490BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.375W, 3/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00603E2490BST1
Related LinksPHP00603, PHP00603E2490BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00603E2490BST1 Details Description
Related parts for PHP00603E2490BST1
TRIMMER 250 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 5% 1W 1020 datasheet.pdf
RES SMD 11.3KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EYELET datasheet.pdf
SENSOR 750PSIS 3/8 UNF 4-20MA datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 25.8VC SMB datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
DISPLAY NUM 25.4MM SGL RED CA datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 5% 15V 2214 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 33 OHM 1206 datasheet.pdf