Cornell Dubilier Electronics SFP37S12.5K238B
SFP37S12.5K238B picture photo
Mfg. Part Number
SFP37S12.5K238B
Brief Description
CAP FILM 12.5UF 10% 370VAC QC
Datasheet Download
SFP37S12.5K238B.pdf
Availability of SFP37S12.5K238B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SFP37S12.5K238B Order Process
Ship out your order
Specifications of SFP37S12.5K238B
Internal Part NumberEIS-SFP37S12.5K238B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
PackagingBulk
Capacitance12.5µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension1.870" Dia (47.50mm), Lip
Height - Seated (Max)2.500" (63.50mm)
TerminationQuick Connect, Disconnect
Lead Spacing0.810" (20.57mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFP37S12.5K238B
Related LinksSFP37S1, SFP37S12.5K238B Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SFP37S12.5K238B Details Description
Related parts for SFP37S12.5K238B
FIXED IND 39UH 1.28A 160 MOHM datasheet.pdf
CONN ADAPTER PLUG/PLUG 26POS 2MM datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 44POS .156 GRN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 20V SCREW datasheet.pdf
IC PFC CTRLR AVERAGE CURR 16DIP datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 312K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf