Vishay/Dale CMF552M5500GNEA
CMF552M5500GNEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF552M5500GNEA
Brief Description
RES 2.55M OHM 1/2W 2% AXIAL
Datasheet Download
CMF552M5500GNEA.pdf
Availability of CMF552M5500GNEA
QUANTITY
CMF552M5500GNEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF552M5500GNEA
Internal Part NumberEIS-CMF552M5500GNEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.55M
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF552M5500GNEA
Related LinksCMF552M, CMF552M5500GNEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF552M5500GNEA Details Description
Related parts for CMF552M5500GNEA
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
USB TAP FOR STARCORE datasheet.pdf
IC HALOGEN CONVERTER CTLR 8-DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
MINI MI II REC HSG ASSY 5CKT datasheet.pdf
RES 665 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 48POS GOLD datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
DIODE ZENER 160V 500MW DO7 datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 VERT THRHOLE DR 30A datasheet.pdf