Vishay/Dale CMF552M8700FKEK
CMF552M8700FKEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF552M8700FKEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.87M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF552M8700FKEK.pdf
Availability of CMF552M8700FKEK
QUANTITY
CMF552M8700FKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF552M8700FKEK
Internal Part NumberEIS-CMF552M8700FKEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.87M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF552M8700FKEK
Related LinksCMF552M, CMF552M8700FKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF552M8700FKEK Details Description
Related parts for CMF552M8700FKEK
CAP ALUM 1200UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.5W TH datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 10% 1210 datasheet.pdf
OSC CRO 1630-1630 MHZ SMD .5X.5" datasheet.pdf
OSC VCTCXO 40.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf