Vishay/Dale CMF552R7000FKEA
CMF552R7000FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF552R7000FKEA
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.7 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF552R7000FKEA.pdf
Availability of CMF552R7000FKEA
QUANTITY
CMF552R7000FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF552R7000FKEA
Internal Part NumberEIS-CMF552R7000FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF552R7000FKEA
Related LinksCMF552R, CMF552R7000FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF552R7000FKEA Details Description
Related parts for CMF552R7000FKEA
IC VOLT DETECT CMOS 2.8V SOT23-5 datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X25.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC DAC 12BIT W/REF 24-DIP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 7POS datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 1.5A DDPAK datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 20NS 100TQFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
DIODE GEN PURP REV 1.2KV DO205AA datasheet.pdf
IC OSC VCXO 166.62875MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 28.9V 600MW DO220AA datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
33UF 63V 6,3X11 datasheet.pdf