Vishay/Dale CMF552R7000FKR6
CMF552R7000FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF552R7000FKR6
Brief Description
RES 2.7 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF552R7000FKR6.pdf
Availability of CMF552R7000FKR6
QUANTITY
CMF552R7000FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF552R7000FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF552R7000FKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF552R7000FKR6
Related LinksCMF552R, CMF552R7000FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF552R7000FKR6 Details Description
Related parts for CMF552R7000FKR6
FIXED IND 5.6UH 15MA 1.55 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 300MA 950 MOHM datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 6A TO-220 datasheet.pdf