Vishay/Dale CMF552R7000JKEB
CMF552R7000JKEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF552R7000JKEB
Brief Description
RES 2.7 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF552R7000JKEB.pdf
Availability of CMF552R7000JKEB
QUANTITY
CMF552R7000JKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF552R7000JKEB
Internal Part NumberEIS-CMF552R7000JKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF552R7000JKEB
Related LinksCMF552R, CMF552R7000JKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF552R7000JKEB Details Description
Related parts for CMF552R7000JKEB
FIXED IND 1.8MH 200MA 8.26 OHM datasheet.pdf
IC EEPROM 128KBIT 20MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CABLE TIE INTERM FR NAT 5.6" datasheet.pdf
CARDEDGE 30POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS UNSHD VERT T/H datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG ALGAAS CC 0.4" datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 84.5 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
ROUND SPACER M3 PVC 4.95MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
LED OSLON COOL WHITE 5700K 2SMD datasheet.pdf
OSC XO 4.5MHZ HCMOS TTL PC PIN datasheet.pdf