Vishay/Dale RWR81N61R9FMRSL
RWR81N61R9FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N61R9FMRSL
Brief Description
RES 61.9 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N61R9FMRSL.pdf
Availability of RWR81N61R9FMRSL
QUANTITY
RWR81N61R9FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N61R9FMRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N61R9FMRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)61.9
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N61R9FMRSL
Related LinksRWR81N6, RWR81N61R9FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N61R9FMRSL Details Description
Related parts for RWR81N61R9FMRSL
IC AC/DC CONV 12V 200MA SIP10 datasheet.pdf
IC HEX INVERTER LV CMOS 14-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 1.27MM 100POS GOLD PCB datasheet.pdf
PWR LED SOURCE 1W COOL WHT DIFF datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 63.4K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CABLE R/A MALE-STR MALE 2POS 1M datasheet.pdf