Vishay/Dale CMF552R8000FKBF
CMF552R8000FKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF552R8000FKBF
Brief Description
RES 2.8 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF552R8000FKBF.pdf
Availability of CMF552R8000FKBF
QUANTITY
CMF552R8000FKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF552R8000FKBF
Internal Part NumberEIS-CMF552R8000FKBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.8
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF552R8000FKBF
Related LinksCMF552R, CMF552R8000FKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF552R8000FKBF Details Description
Related parts for CMF552R8000FKBF
IC OPAMP VFB 200MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
DIE SET (4) (ACP-AB-596) datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Z-PACK 2MMFB ASSY HDR SIG 5R 240 datasheet.pdf
TV 79C 79#22D SKT J/N RECP datasheet.pdf
4700UF 50V 19.05X92.08 85C AXI datasheet.pdf