Murata Electronics North America GRM1556P1H200JZ01D
GRM1556P1H200JZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556P1H200JZ01D
Brief Description
CAP CER 20PF 50V P2H 0402
Datasheet Download
GRM1556P1H200JZ01D.pdf
Availability of GRM1556P1H200JZ01D
QUANTITY
GRM1556P1H200JZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556P1H200JZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556P1H200JZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance20pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientP2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556P1H200JZ01D
Related LinksGRM1556P1, GRM1556P1H200JZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556P1H200JZ01D Details Description
Related parts for GRM1556P1H200JZ01D
IC OSC VCO PROG 16-SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CAP TACTILE OVAL RED datasheet.pdf
CONN PLUG 47POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
CBL CLAMP M20 10-14MM PLAST IP68 datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 20COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 1A 150 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 500MA 180 MOHM datasheet.pdf