Vishay/Dale CMF55301K00FHEB
CMF55301K00FHEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF55301K00FHEB
Brief Description
RES 301K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55301K00FHEB.pdf
Availability of CMF55301K00FHEB
QUANTITY
CMF55301K00FHEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55301K00FHEB
Internal Part NumberEIS-CMF55301K00FHEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)301k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55301K00FHEB
Related LinksCMF5530, CMF55301K00FHEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55301K00FHEB Details Description
Related parts for CMF55301K00FHEB
IC SMART POWER MOD 20A SPM27-GA datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
RES 988 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 20A 32VAC 63VDC datasheet.pdf
FAN AXIAL 92.5X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES 796 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 158MA 6 OHM SMD datasheet.pdf
CAP POLYMER 6.8UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS INLINE PIN datasheet.pdf