Vishay/Dale CMF55301K00FHEK
CMF55301K00FHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF55301K00FHEK
Brief Description
RES 301K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55301K00FHEK.pdf
Availability of CMF55301K00FHEK
QUANTITY
CMF55301K00FHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55301K00FHEK
Internal Part NumberEIS-CMF55301K00FHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)301k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55301K00FHEK
Related LinksCMF5530, CMF55301K00FHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55301K00FHEK Details Description
Related parts for CMF55301K00FHEK
TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT23-3 datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC DAC V-OUT 12BIT 5V LP 8-DIP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
IC BUS SWITCH 1BIT LEVEL 6MCRPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 2.49K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 448B FLASH 8DIP datasheet.pdf
RES 138K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 100MHZ 8SOIC datasheet.pdf