Vishay/Dale CMF55301R00FHEK
CMF55301R00FHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF55301R00FHEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 301 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55301R00FHEK.pdf
Availability of CMF55301R00FHEK
QUANTITY
CMF55301R00FHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55301R00FHEK
Internal Part NumberEIS-CMF55301R00FHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)301
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55301R00FHEK
Related LinksCMF5530, CMF55301R00FHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55301R00FHEK Details Description
Related parts for CMF55301R00FHEK
CABLE 6COND 22AWG SLATE 500' datasheet.pdf
REGULATOR 12/24V-2.5V 5A SIP VER datasheet.pdf
LABEL S LAM DM TED WHT 1X3.87" datasheet.pdf
CONN PLUG STRAIGHT POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 512KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/2.5V 1A SOT-8L datasheet.pdf
MOUNTING CLIPS D8212-6 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS W/SKT BOX datasheet.pdf
CAP CER 39PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf