Vishay/Dale CMF55309R00FHEB
CMF55309R00FHEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF55309R00FHEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 309 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55309R00FHEB.pdf
Availability of CMF55309R00FHEB
QUANTITY
CMF55309R00FHEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55309R00FHEB
Internal Part NumberEIS-CMF55309R00FHEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)309
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55309R00FHEB
Related LinksCMF5530, CMF55309R00FHEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55309R00FHEB Details Description
Related parts for CMF55309R00FHEB
TERM FORK VINYL INS #6 BLUE datasheet.pdf
RES SMD 698K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
EDGECARD 132POS .050 SLD W/POSTS datasheet.pdf
RECT BRIDGE 1PH 1200V FO-T-A datasheet.pdf
IC STEREO AUD CODEC W/USB 28SSOP datasheet.pdf
CONN TERM BLK 3LVL 6POS 3.81MM datasheet.pdf
RES 2.87 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES 90K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 120BGA datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 0.02UF RADIAL datasheet.pdf