Vishay/Dale CMF55309R00FHEK
CMF55309R00FHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF55309R00FHEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 309 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55309R00FHEK.pdf
Availability of CMF55309R00FHEK
QUANTITY
CMF55309R00FHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55309R00FHEK
Internal Part NumberEIS-CMF55309R00FHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)309
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55309R00FHEK
Related LinksCMF5530, CMF55309R00FHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55309R00FHEK Details Description
Related parts for CMF55309R00FHEK
Crystal 60.0000MHz 50ppm 18pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SOJ, 2.60mm pitch datasheet.pdf
SWITCH UNIT KNOB 3POS MOM BLACK datasheet.pdf
TAPE ADH TRANSFER 3/4"X 60YD datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 800MHZ 689TEPBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
VARISTOR 23V 100A DISC 5MM datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS JAM NUT SKT datasheet.pdf