Vishay/Dale CMF5530R000FERE
CMF5530R000FERE picture photo
Mfg. Part Number
CMF5530R000FERE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 30 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5530R000FERE.pdf
Availability of CMF5530R000FERE
QUANTITY
CMF5530R000FERE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5530R000FERE
Internal Part NumberEIS-CMF5530R000FERE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5530R000FERE
Related LinksCMF5530, CMF5530R000FERE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5530R000FERE Details Description
Related parts for CMF5530R000FERE
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf