Vishay/Dale CMF5530R100FHEB
CMF5530R100FHEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF5530R100FHEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 30.1 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5530R100FHEB.pdf
Availability of CMF5530R100FHEB
QUANTITY
CMF5530R100FHEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5530R100FHEB
Internal Part NumberEIS-CMF5530R100FHEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5530R100FHEB
Related LinksCMF5530, CMF5530R100FHEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5530R100FHEB Details Description
Related parts for CMF5530R100FHEB
RELAY GENERAL PURPOSE DPST 5A 5V datasheet.pdf
BIT HEX 5/64" 0.98" datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 1.47K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20V 20% 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
COVER CASE CRIMPING SOCKET 30POS datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY datasheet.pdf
26500 57C 2#12 55#20 P RECP SS datasheet.pdf
AB 6C 4#16, 2#8 SKT PLUG datasheet.pdf
LED 1/2" FLAT BLUE 12VDC LEAD datasheet.pdf