Vishay/Dale CMF55330R00FHEK
CMF55330R00FHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF55330R00FHEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 330 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55330R00FHEK.pdf
Availability of CMF55330R00FHEK
QUANTITY
CMF55330R00FHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55330R00FHEK
Internal Part NumberEIS-CMF55330R00FHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)330
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55330R00FHEK
Related LinksCMF5533, CMF55330R00FHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55330R00FHEK Details Description
Related parts for CMF55330R00FHEK
LED BLUE CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
IDC CABLE - CKR40S/AE40M/CCE40S datasheet.pdf
IC CLK ZDB 12OUT 125MHZ 52TQFP datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES SMD 80.6 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SPDT datasheet.pdf
RES SMD 9.53K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
RCPT PNL MNT 12PIN CRIMP datasheet.pdf
DDR3 240P TH ASSY datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf