ITT Cannon, LLC CA3106E28-21PX
CA3106E28-21PX picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E28-21PX
Brief Description
CONN PLUG 37POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E28-21PX.pdf
Availability of CA3106E28-21PX
QUANTITY
CA3106E28-21PX Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E28-21PX
Internal Part NumberEIS-CA3106E28-21PX
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationX
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E28-21PX
Related LinksCA3106E, CA3106E28-21PX Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E28-21PX Details Description
Related parts for CA3106E28-21PX
CONN HEADER .100 DUAL R/A 58POS datasheet.pdf
IC CPU SUPRV 4K EE RST HI 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 2.5V 10% 0805 datasheet.pdf
OFF-LOC-REMOTE datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 2.5A 28 MOHM TH datasheet.pdf
Connector Receptacle 2 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 60W datasheet.pdf
RES 820 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP FILM 0.0033 UF 5 % 2KVDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 7.5 NF 5% 1600VDC datasheet.pdf