Vishay/Dale CMF55340R00FKR6
CMF55340R00FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55340R00FKR6
Brief Description
RES 340 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55340R00FKR6.pdf
Availability of CMF55340R00FKR6
QUANTITY
CMF55340R00FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55340R00FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF55340R00FKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)340
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55340R00FKR6
Related LinksCMF5534, CMF55340R00FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55340R00FKR6 Details Description
Related parts for CMF55340R00FKR6
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 1.3 OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
MICRO-TIM2 GEH 2P datasheet.pdf
RES 41.2 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG FLEX 2POS SKT datasheet.pdf
VARISTOR 610V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 22A TO-247AC datasheet.pdf
UMNL 6 WAY PLUG HOUSING datasheet.pdf
QPro Virtex 2.5V QML High-Reliability FPGAs IC datasheet.pdf