Vishay/Dale CMF5535R700DHRE
CMF5535R700DHRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF5535R700DHRE
Brief Description
RES 35.7 OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF5535R700DHRE.pdf
Availability of CMF5535R700DHRE
QUANTITY
CMF5535R700DHRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5535R700DHRE
Internal Part NumberEIS-CMF5535R700DHRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)35.7
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5535R700DHRE
Related LinksCMF5535, CMF5535R700DHRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5535R700DHRE Details Description
Related parts for CMF5535R700DHRE
CONN FPC 24POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES METAL OX 5W 1 OHM 5% AXL datasheet.pdf
SWITCH REPLACEMENT SGL SPEED MOM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf