Vishay/Dale CMF5535R700FKEA
CMF5535R700FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF5535R700FKEA
Brief Description
RES 35.7 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5535R700FKEA.pdf
Availability of CMF5535R700FKEA
QUANTITY
CMF5535R700FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5535R700FKEA
Internal Part NumberEIS-CMF5535R700FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)35.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5535R700FKEA
Related LinksCMF5535, CMF5535R700FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5535R700FKEA Details Description
Related parts for CMF5535R700FKEA
FIXED IND 47NH 500MA 310 MOHM datasheet.pdf
IC 3.3/2.5V DUAL MONITOR 8-MSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 125VAC RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
SCZ 3.81/06/180LR SN BK BX datasheet.pdf
SL-MAL30CC (METAL) 4NC, QD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
FINISHED LINK datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 5% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf