Vishay/Dale CMF55360R00JNR6
CMF55360R00JNR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55360R00JNR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 360 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF55360R00JNR6.pdf
Availability of CMF55360R00JNR6
QUANTITY
CMF55360R00JNR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55360R00JNR6
Internal Part NumberEIS-CMF55360R00JNR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)360
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55360R00JNR6
Related LinksCMF5536, CMF55360R00JNR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55360R00JNR6 Details Description
Related parts for CMF55360R00JNR6
MOSFET N-CH 450V 500MA TO-92 datasheet.pdf
Connector Receptacle 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 500MW DO220AA datasheet.pdf
END PLATE W/SPRINGS&26AWG WIRES datasheet.pdf
CAP CER 2.5PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
GROMMET ADJ 0.810" RUBBER BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125" datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf