Vishay/Dale CMF55365K00FKR6
CMF55365K00FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55365K00FKR6
Brief Description
RES 365K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55365K00FKR6.pdf
Availability of CMF55365K00FKR6
QUANTITY
CMF55365K00FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55365K00FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF55365K00FKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)365k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55365K00FKR6
Related LinksCMF5536, CMF55365K00FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55365K00FKR6 Details Description
Related parts for CMF55365K00FKR6
EURO TYPE M REC 42+6,17MM A/P datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
CGRID HDR W/PG/SLT 20CKT datasheet.pdf
CAP POLYMER 12UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ENVIRONMENTALLY SEALED LIMIT SW datasheet.pdf
RES SMD 4.99KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
XCEDE LEFT 6PVH 4COL WK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf