Vishay/Dale CMF55365R00FLEK
CMF55365R00FLEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF55365R00FLEK
Brief Description
RES 365 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55365R00FLEK.pdf
Availability of CMF55365R00FLEK
QUANTITY
CMF55365R00FLEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55365R00FLEK
Internal Part NumberEIS-CMF55365R00FLEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)365
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55365R00FLEK
Related LinksCMF5536, CMF55365R00FLEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55365R00FLEK Details Description
Related parts for CMF55365R00FLEK
RES ARRAY 4 RES 470 OHM 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.39UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES 464K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.7V 500MW SOD80 datasheet.pdf
RJ45 CAT5E RECESSED LED datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
CONN M8 FML 3POS datasheet.pdf
CAP FILM 5.6NF 5% 1400VDC RAD datasheet.pdf