Vishay/Dale CMF5536K500DHEB
CMF5536K500DHEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF5536K500DHEB
Brief Description
RES 36.5K OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF5536K500DHEB.pdf
Availability of CMF5536K500DHEB
QUANTITY
CMF5536K500DHEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5536K500DHEB
Internal Part NumberEIS-CMF5536K500DHEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36.5k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5536K500DHEB
Related LinksCMF5536, CMF5536K500DHEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5536K500DHEB Details Description
Related parts for CMF5536K500DHEB
RES SMD 430 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 12POS 2MM SMD datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 25NS 28SOJ datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 45.3 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 383 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS JAM NUT PIN datasheet.pdf