Vishay/Dale CMF5536K500FEEA
CMF5536K500FEEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF5536K500FEEA
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 36.5K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5536K500FEEA.pdf
Availability of CMF5536K500FEEA
QUANTITY
CMF5536K500FEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5536K500FEEA
Internal Part NumberEIS-CMF5536K500FEEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5536K500FEEA
Related LinksCMF5536, CMF5536K500FEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5536K500FEEA Details Description
Related parts for CMF5536K500FEEA
FAN AXIAL 92X38MM 230VAC WIRE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 4.4A TO-220 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
RES 1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
SIL HORIZ PC TAIL PIN HEADER datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 400MA 610 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 191MA 4.32 OHM datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 15POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf