Vishay/Dale CMF5537K000BEEB70
CMF5537K000BEEB70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5537K000BEEB70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 37K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5537K000BEEB70.pdf
Availability of CMF5537K000BEEB70
QUANTITY
CMF5537K000BEEB70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5537K000BEEB70
Internal Part NumberEIS-CMF5537K000BEEB70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)37k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5537K000BEEB70
Related LinksCMF5537K, CMF5537K000BEEB70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5537K000BEEB70 Details Description
Related parts for CMF5537K000BEEB70
IC ANALOG SWITCH SPST SOT23-5 datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY 10A 120VAC-IN datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 300MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 24TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 16.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY OUT 100-120V datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS STR datasheet.pdf
CONN IDC HEADER 0.100 12 POS datasheet.pdf
HDR RA DUAL 0.100" GDP datasheet.pdf