Vishay/Dale CMF55383R00FKR670
CMF55383R00FKR670 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55383R00FKR670
Brief Description
RES 383 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55383R00FKR670.pdf
Availability of CMF55383R00FKR670
QUANTITY
CMF55383R00FKR670 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55383R00FKR670
Internal Part NumberEIS-CMF55383R00FKR670
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)383
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55383R00FKR670
Related LinksCMF55383, CMF55383R00FKR670 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55383R00FKR670 Details Description
Related parts for CMF55383R00FKR670
CONN PC PIN CIRC 0.017DIA TIN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.08MM 11POS PCB datasheet.pdf
RES 300 OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
RES SMD 3.16KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
LED GREEN T1 3/4 LC PANEL MNT datasheet.pdf
RES 24 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
MINI-FIT JR LCP VERT. HDR NOPEG datasheet.pdf
REFLECTOR 35MM RND 15.8MM datasheet.pdf