Vishay/Sprague TH3A225K010E4600
TH3A225K010E4600 picture photo
Mfg. Part Number
TH3A225K010E4600
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 10V 10% 1206
Datasheet Download
TH3A225K010E4600.pdf
Availability of TH3A225K010E4600
QUANTITY
TH3A225K010E4600 Order Process
Ship out your order
Specifications of TH3A225K010E4600
Internal Part NumberEIS-TH3A225K010E4600
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Molded Tantalum Surface Mount Capacitors
High Temp Tantalum Capacitors for the Down-hole Drilling Market
Featured ProductTH3 Molded Solid Tantalum Surface Mount Chip Capacitors
PCN Design/SpecificationAutomotive Products Halogen Free Id 23/Dec/2014
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® TH3
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)4.6 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TH3A225K010E4600
Related LinksTH3A225K, TH3A225K010E4600 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TH3A225K010E4600 Details Description
Related parts for TH3A225K010E4600
CIR BRKR THRM 12A 250VAC 32VDC datasheet.pdf
IC 4-BIT UP/DOWN COUNTER 16-DIP datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 0.6A TO-92 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
COVER ENCLOSURE KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
TVS DIODE 19VWM 30.8VC SMC datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24.4VC DO214AC datasheet.pdf
500 TB SPRING CLAMP 45D datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 20% 63VDC AXIAL datasheet.pdf