Vishay/Dale CMF5538K000BEBF
CMF5538K000BEBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF5538K000BEBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 38K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5538K000BEBF.pdf
Availability of CMF5538K000BEBF
QUANTITY
CMF5538K000BEBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5538K000BEBF
Internal Part NumberEIS-CMF5538K000BEBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)38k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5538K000BEBF
Related LinksCMF5538, CMF5538K000BEBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5538K000BEBF Details Description
Related parts for CMF5538K000BEBF
IDC CABLE - MCE34K/MC34G/MCE34K datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 20PS R/A SHORT LATCH datasheet.pdf
CAP THIN FILM 3.3PF 25V 0603 datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS THRU datasheet.pdf
DIODE ZENER 160V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB datasheet.pdf
MICRO 9C P 36" WHT JACKS NI datasheet.pdf
RES SMD 137K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 250MW SOD123 datasheet.pdf