Murata Electronics North America GRM1557U1H6R5DZ01D
GRM1557U1H6R5DZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1557U1H6R5DZ01D
Brief Description
CAP CER 6.5PF 50V U2J 0402
Datasheet Download
GRM1557U1H6R5DZ01D.pdf
Availability of GRM1557U1H6R5DZ01D
QUANTITY
GRM1557U1H6R5DZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1557U1H6R5DZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1557U1H6R5DZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.5pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientU2J
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1557U1H6R5DZ01D
Related LinksGRM1557U1, GRM1557U1H6R5DZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1557U1H6R5DZ01D Details Description
Related parts for GRM1557U1H6R5DZ01D
RES SMD 4.3K OHM 5% 2/3W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 10POS datasheet.pdf
TFLEX 360 18" X 18" datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
RES 432 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 4K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 17.5KOHM 0.01% 1/5W 1506 datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 38POS datasheet.pdf
INSULATION SLEEVE datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf