Vishay/Dale CMF5538K300BHEK
CMF5538K300BHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF5538K300BHEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 38.3K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5538K300BHEK.pdf
Availability of CMF5538K300BHEK
QUANTITY
CMF5538K300BHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5538K300BHEK
Internal Part NumberEIS-CMF5538K300BHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)38.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5538K300BHEK
Related LinksCMF5538, CMF5538K300BHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5538K300BHEK Details Description
Related parts for CMF5538K300BHEK
RES SMD 392 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC AMP LNA MOD 3.3-2.8GHZ 3X3MM datasheet.pdf
RES 634K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.316 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP CXA2520 19MM WHT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT POLY 47UF 50V AXIAL datasheet.pdf